Ratios and Unit Rates for 6th Grade
This 10-page packet introduces 6th graders to ratios and unit rates, aligning with Common Core standards. It builds skills in understanding and applying rate language, solving real-world problems using ratio reasoning, and converting measurement units. The packet includes practice problems and examples designed for a 45-minute lesson block.
“Create slides for lessons on 6.RP.2 Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b z 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”1 6.RP.3 Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations. b. Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations. c. Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity.); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent. d. Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.”
Teacher Guide & Tips
- Use this packet as an introduction or reinforcement for lessons on ratios and unit rates.
- Discussion question: How can understanding unit rates help us make informed purchasing decisions?
- For struggling readers, provide sentence frames to help them articulate their reasoning when solving problems.
- Advanced learners can explore more complex multi-step ratio problems or real-world applications like currency exchange rates.
- Estimated time: 45 minutes.
What is Diffit?
Teachers use Diffit to get quality materials for their unique classrooms. Adjust difficulty, add scaffolds, or change the topic to get started.
Try Diffit for free“Create slides for lessons on 6.RP.2 Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b z 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”1 6.RP.3 Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations. b. Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations. c. Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity.); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent. d. Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.”
Teacher Guide & Tips
- Use this packet as an introduction or reinforcement for lessons on ratios and unit rates.
- Discussion question: How can understanding unit rates help us make informed purchasing decisions?
- For struggling readers, provide sentence frames to help them articulate their reasoning when solving problems.
- Advanced learners can explore more complex multi-step ratio problems or real-world applications like currency exchange rates.
- Estimated time: 45 minutes.
Ratios and Unit Rates for 6th Grade
This 10-page packet introduces 6th graders to ratios and unit rates, aligning with Common Core standards. It builds skills in understanding and applying rate language, solving real-world problems using ratio reasoning, and converting measurement units. The packet includes practice problems and examples designed for a 45-minute lesson block.
What is Diffit?
Teachers use Diffit to get quality materials for their unique classrooms. Adjust difficulty, add scaffolds, or change the topic to get started.
Try Diffit for free