Money Math Practice for 2nd Grade
This 4-page packet provides 2nd graders with practice in determining if they have enough money to make a purchase. It includes visual aids of price tags and money amounts, with answer choices of 'enough' or 'not enough', building foundational financial literacy skills.
“By the next annual ARD, when given both a price and available money, student will correctly determine if she has enough to make the purchase with 80% accuracy in 3 out of 4 trials over one grading period. Create the materials for this goal. I need 4 worksheets with 5 questions on each. Pictures of a clear price tag and a picture of an amount of money. Answer choices "enough" or "not enough".”
Teacher Guide & Tips
- Use this packet as a 20-30 minute independent practice activity or small group warm-up.
- Discussion question: What are some things you can buy if you have 'enough' money?
- For struggling readers, read the price and money amounts aloud and point to the visuals.
- Advanced learners can be challenged to calculate the difference between the price and the money available.
What is Diffit?
Teachers use Diffit to get quality materials for their unique classrooms. Adjust difficulty, add scaffolds, or change the topic to get started.
Try Diffit for free“By the next annual ARD, when given both a price and available money, student will correctly determine if she has enough to make the purchase with 80% accuracy in 3 out of 4 trials over one grading period. Create the materials for this goal. I need 4 worksheets with 5 questions on each. Pictures of a clear price tag and a picture of an amount of money. Answer choices "enough" or "not enough".”
Teacher Guide & Tips
- Use this packet as a 20-30 minute independent practice activity or small group warm-up.
- Discussion question: What are some things you can buy if you have 'enough' money?
- For struggling readers, read the price and money amounts aloud and point to the visuals.
- Advanced learners can be challenged to calculate the difference between the price and the money available.
Money Math Practice for 2nd Grade
This 4-page packet provides 2nd graders with practice in determining if they have enough money to make a purchase. It includes visual aids of price tags and money amounts, with answer choices of 'enough' or 'not enough', building foundational financial literacy skills.
What is Diffit?
Teachers use Diffit to get quality materials for their unique classrooms. Adjust difficulty, add scaffolds, or change the topic to get started.
Try Diffit for free