Money Math Practice for 9th Grade
This 1-page practice set helps 9th graders build addition and comparison skills. Students will calculate the total cost of up to six items, each under $5, and compare it to a $20 budget to determine if they have enough money. This resource is ideal for a short math skills block.
“when given a list of up to 6 items to purchase that are up to $5 each, student will use addition skills to find and compare his total to a given budget up to $20 dollars to determine if he has enough money to make a purchase, improving math skills to compare money from a baseline of 0 out of 6 opportunities to 5 out of 6 opportunities as measured by observations, student work, and teacher collected data.”
Teacher Guide & Tips
- Use this practice set as a warm-up activity or for independent practice during a math skills block.
- Discussion question: What strategies can students use to quickly estimate if their total will be over or under the budget?
- For struggling learners, encourage them to draw a picture of the items they are purchasing or use manipulatives to represent the money.
- Advanced learners can be challenged to find combinations of items that come closest to the $20 budget without going over.
- Estimated time: 20-30 minutes.
What is Diffit?
Teachers use Diffit to get quality materials for their unique classrooms. Adjust difficulty, add scaffolds, or change the topic to get started.
Try Diffit for free“when given a list of up to 6 items to purchase that are up to $5 each, student will use addition skills to find and compare his total to a given budget up to $20 dollars to determine if he has enough money to make a purchase, improving math skills to compare money from a baseline of 0 out of 6 opportunities to 5 out of 6 opportunities as measured by observations, student work, and teacher collected data.”
Teacher Guide & Tips
- Use this practice set as a warm-up activity or for independent practice during a math skills block.
- Discussion question: What strategies can students use to quickly estimate if their total will be over or under the budget?
- For struggling learners, encourage them to draw a picture of the items they are purchasing or use manipulatives to represent the money.
- Advanced learners can be challenged to find combinations of items that come closest to the $20 budget without going over.
- Estimated time: 20-30 minutes.
Money Math Practice for 9th Grade
This 1-page practice set helps 9th graders build addition and comparison skills. Students will calculate the total cost of up to six items, each under $5, and compare it to a $20 budget to determine if they have enough money. This resource is ideal for a short math skills block.
What is Diffit?
Teachers use Diffit to get quality materials for their unique classrooms. Adjust difficulty, add scaffolds, or change the topic to get started.
Try Diffit for free